HOBAS Boruları Escondida Bakır Madeni-Şili de kullanıldı!

2011 Aralık başına, dünyanın en büyük bakır madeninde

2011 Aralık başına, dünyanın en büyük bakır madeninde yaklaşık 800 metrelik HOBAS CTP Borusu -CPVC astarlı- döşendi. Hattın döşemesi, Şili nin  Atacama çölünde 3200 m rakımdaki zorlu şartlara rağmen sadece 4 günde tamamlandı.

Şili, bakır rezervinde dünyanın neredeyse dörtte biri ile en büyük rezerve sahiptir. Bu yüzden bakır üretiminde de lider  durumdadır, 5.42 milyon ton- 2010.  

Bakır farklı metodlarla üretilir, Escondida da kullanılan metotlardan birisi de oksit metodu olup sülfürik asit kullanılan bir prosestir. Günde bir milyon ton kayanın işlendiği madende 20.000 kişi çalışmaktadır. 

Malzeme Seçimi

Ortamda 50 C ve üzerinde yüksek sıcaklık ve yüksek konsantrasyonda sülfürik asitle beraber diğer bazı kimyasallar olmasından dolayı boru malzemesinin çok özel olması gerekiyordu.Önce saf CPVC--80 borularına karar verildi ancak, 600 mm çapındaki CPVC boruların destekler üzerinde montajı çok zor olacaktı. Hobas Latin Amerika Satış Müdürü  Barbara Prommegger, fırsatı görebildi ve alıcıyı Hobas borularının daha iyi bir seçenek olduğuna ikna etti. Malzemelerin teknik olarak karşılaştırılması sonrasında yerel ortağı Buildtek ve Hobas, Şubat 2011 de anlaşmayı imzaladı ve HOBAS 800 m lik, içi CPVC astarlı boruları sevketti.

 

“Saf CPVC borular 97 kg gelirken, HOBAS  boruları sadece 38 kg idi. Et kalınlıkları ise CPVC ler için 31 mm idi ve kaynağı oldukça zor olacaktı. HOBAS Boruları ise yalnız 12 mm olarak dizayn edilmişti”, şeklinde özetledi Barbara Prommegger. CTP borular HOBAS  tarafından iç yüzeyi PVC astarlı şekilde 80°C ye dayanıklı olarak sevkedildi.

 

Üretim ve Montaj

Borular Almanya daki tesislerde üretildi ve Antofagasta-Şili ye nakledildi ve mümkün olduüunca uzun şekilde gönderilmeye çalışıldı, çünkü madende mininmum işçilik gerekiyordu. İşletmenin günlük maliyeti 1.5 milyon USD idi ve bu yüzden nakliyenin kesinlikle zamanında olması gerekliydi.

Sonuç olarak, zorlu şartlara rağmen Hobas takımı tüm işlerin uygun şekilde yürümesini sağlayarak işi zamanında tamamladı .