Mutlu yıllar Hobas!

Mutlu Yıllar HOBAS!
Herşey 1957 de Basle Dye Works ahşap silindirlerin boyama proseslerinde kullanıldığı imalathanede başladı. Bir süre sonra ahşap silindirler hasar gördüğünden-çentikler oluştuğundan- içine pahalı kumaşlar koymak riskli hale geliyordu. Bu nedenle ahşap yerine kullanılabilecek daha dayanıklı malzemelerden silindir arayışı sonucu mühendisler, savurma döküm metoduyla üretilmiş CTP -cam elyaf takviyeli polyester- den silindirler imal ettiler. splintering Ve, sonunda eşmerkezli, sabit dış çaplı ve tam da gerektiği gibi pürüzsüz iç yüzeyli mükemmel silindirler elde edildi! 

CTP o dönemlerde denizcilik, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde kullanılıyordu, ancak, hem korozyon hem kimyasal dayanım gerektiren başka uygulamalar için de malzeme, kullanıma çok daha uygun hale gelmiş oldu.  Ardından basamak bsamak borulamada da kullanıma geçilmiş ve sonraki yıllarda ürün çeşitlenerek geliştirilmiştir. Sonuçta ortaya yeni bir firma çıkmıştır: HOBAS  

Halen, HOBAS CTP Boru Sistemleri, dünyada birçok farklı bölgede üretim yapmaktadır ve/veya satış ağı mevcuttur; Avrupa, Kuzey ve Güney amerika, Asya, Avusturalya vb..