Aşınma Dayanımı

HOBAS Boruları savurma döküm tekniğiyle üretilmiş iç yüzeyi pürüzsüz ve esnek astar tabakasıyla mükemmel aşınma dayanımı gösterir.  

Darmstadt Hidrolik Mühendislik ve Hidroloji Enstitüsü aşınma dayanımını ölçmek için bir test metodu geliştirmiştir. Darmstadt Metodu olarak bilinen bu testfarklı standartlarda tanımlanmaktadır. Burada, yarım kesit boru içine kum/çakıl vb içeren bir karışım konularak iki tarafı kapatılır ve akışı simüle etmek üzere çalkalama düzeneği yeralır. Avusturalya'daki James Hardie Araştırma ve Mühendislik Laboratuvarlarında bazı farklı boru malzemeleri test edilmiştir. Daha sonra 470 mm lik orta kesit test numunesindeki aşınma ölçülmüştür ve numuneleri sayısı ve karşılığındaki değerlerle  grafikler oluşturulmuştur. 

100,000 döngü sonucunda ortalama aşınma 0,2 mm olarak belirlenmiş ve ilgili entütü tarafından onaylanmıştır.Standarda göre 100,000 döngü sonucu bariyer tabaka açığa çıkmamalıdır, yani savurma döküm boruların 1 mm lik astar tabakası ile neredeyse 5 kat güvenlik faktörü sözkonusudur.