HOBAS Boru Sistemleri-Kazısız Uygulamalar İçin

Kazısız Boru İtme(Jacking):

Yoğun yerleşim bölgesi olan alanlarda, tabiat koruma alanları veya yoğun kullanılan yolların altında boru döşenmesi gerektiğinde  jacking sık kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Savurma Döküm metodu sayesinde HOBAS cazibeli ve  basınçlı boruları yüksek sıkışma dayanımlı ve boru duvarı itme kuvvetlerine dayanacak şekilde üretilirler.

Dış yüzeylerinin düzgün, absorbsiyona izin vermeyen yapısı, sabit dış çapı ve ince çeperi ile  HOBAS İtme(Jacking) boruları çok uzun ve kavisli itişler için uygundur ve bu nedenle diğer malzemelere karşı avantajlıdır.  900 m nin üzerinde tek itiş yapılabilmektedir; örneğin DE 3000 lik HOBAS boruları Varşova Polonya'da bu metotla döşenmiştir.

Ayna görünümündeki hidrolik bakkımdan üstün iç yüzeyi de mikrobiyolojik olarak kolay temizlendiğinden, hijyenin önemli olduğu içme suyunda da uygulanabilir bir metottur. 

 

Daha küçük dış çapa sahip olduğundan bir dizi avantaj sağlar; örn. daha küçük makina kullanımını mümkün kılar, itme çukuru hazırlanması , enerji maliyeti düşürülmesi vb konuların

 

 


Sürme(Relining) ile Yenileme :

 

Eskimiş ve hasar görmüş hatlarda noktasal tamirler maalesef  çözüm getirmemektedir ve artık idareler tüm hattın rehabilitasyonu yönünde kararlar almaktadırlar. Özellikle büyük kanalizasyonların tamiratları oldukça rahatsızlık verici ve maliyetli idi.  

Sürme(Relining ) mevcut eski hat içine bir küçük çapta yeni borunun sürülmesi ile uygulanır. Hafif, korozyona dayanıklı ve geçmeli kolay takılır manşonları ile kolay döşenir. Savurma döküm ve NC(dairesel olmayan) borularla sürme işlemi yapılabilir, iç yüzeylerinin pürüzsüzlüğü sayesinde maksimum akış sağlar.

Ürün Aralığı  
Dış Çap [De] 272 - 3600 mm
Nominal Basınç [PN] 1 - 10bar
Nominal Rijitlik [SN] 32000 - 1000000 N/m²
Ek ürünler - Pratik geçmeli manşonlar
- Ara istasyonlar için borular
- Gresleme - Enjeksiyon Ağızları
- Jacking Sahası için Menhol Yapıları
- Standart ve NC-dairesel olmayan borularla Sürme(relining)